Läätsede hooldus

Kontaktläätsede puhastamine ja desinfitseerimine on olulised, et vältida läätse saastumist mustuse ja mikroobidega. Nii on võimalik tagada silma hea tervis ja kontaktläätse kasutamise mugavus. Eriti just mehaaniline peopesal puhastamine ja seejärel loputamine ning veega kokkupuute vältimine läätsekandmisel ja nõuetekohane läätsekonteineri vahetamine, vähendavad oluliselt silmapõletiku ohtu.

Kõige levinum kontaktläätse hooldussüsteem tänapäeval on nn all-in-one lahused oma kasutamise mugavuse ja lihtsuse tõttu. Nad ühendavad endas puhastamise, loputamise ja desifitseerimise omadused. Ühtegi eelmainitud etappi koos kontaktläätse mehaanilise puhastamisega ei tohiks kontaktläätse hooldamisel välja jätta.

Enne igat kontaktläätse silma asetamist või eemaldamist pese ning kuivata käed hoolikalt. Eemalda kontaktlääts silmast enne jumestuse maha võtmist ja pane kontaktlääts silma enne jumestuse tegemist. Täida konteiner kuni märgistuseni puhta läätsehooldusvedelikuga. Ära täida kontenerit liigselt ning väldi liiga vähest konteineri täitmist-nii võib kontaktlääts konteineri kallutamisel jääda vedelikust välja ning kuivada.

Alati eemalda kontaktläätsed silmast ühe kaupa ning
puhasta kontaktlääts järgnevalt:

  • Puhasta kontaktlääts peopesal puhta hooldusvahendiga kontaktläätse õrnalt nimetissõrmega läätse mõlemalt poolt 10-15 sekundit hõõrudes. Loputa kontaktlääts puhta lahusega ning seejärel aseta lääts konteinerisse puhtasse hooldusvedelikku selle silma jaoks ettenähtud konteineri poolde. Sulge konteiner kaanega ning veendu, et kontaktlääts oleks konteineri põhjas. Nii ei ole ohtu, et vigastad läätse konteineri sulgemisel. Korda sama teise silmaga.
  • Puhasta kontaktläätsesid neid mehaaniliselt sõrmepadjakesega hõõrudes ja hooldusvahendiga loputades ka enne kontaktläätse silma asetamist.
  • Mehaanilise hõõrdumise abil eemaldad kontaktläätsele ladestunud deposiidid ning mikroobikehad.
  • Hoia kontaktläätsesid puhtas lahuses vähemalt 4 tundi enne järgmist kasutuskorda. Kui sa ei kasuta oma kontaktläätsesid pikema aja jooksul, siis korra nädalas tuleks konteineris hooldusvedelikku vahetada ning korrata puhastamise protseduuri.
  • Jälgi kontaktlääse kandmisel oma optometristi või silmaarsti poolt antud juhiseid ning vaheta kontaktläätsed välja õigeaegselt. Väldi läätsede ülekandmist!
  • Kõik hooldusvahendid ei sobi iga läätsetüübiga. Jälgi hooldusvahendi kasutusjuhiseid ning oma optometristi soovitusi.
  • Kontaktlääts ei tohi kokku puutuda veega (ka ujumisel, dushi all jne). Veega kokkupuutel võib kontaktlääts saastuda Acanthamoebaga ning tekkida võib keratiit, mis ei allu hästi ravile.
  • Kontaktläätse ei tohi niisutada/puhastada süljega!
  • Konteinerit tuleb samuti puhastada. Seda võib teha ainult läätsehooldusvahendiga. Peale kontaktläätsede silma asetamist loputa konteiner hooldusvahendiga ning jäta konteiner õhu kätte kuivama. Kuivamiseks võid konteineri keerata tagurpidi.
  • Vaheta konteinerit vähemalt iga 2-3 kuu tagant ja võta uus konteiner kasutusele iga uue läätsepaariga. Konteiner võib olla bakterite kasvulavaks.
  • Ära kasuta uuesti juba kasutuses olnud läätsevedelikku.
  • Ära kalla läätsevedelikku ümber mõnda väiksemasse pudelisse. See võib vähendada vedeliku steriilsust, mis omakorda võib põhjustada silmapõletikku.

Hoolimata reeglitest, millest tuleb kontaktläätsesid kasutades kinni pidada, on läätsede kasutamine peale mõningast harjutamist lihtne. Kontaktläätsedega võid parandada oma välimust (kui prillid ei meeldi/ei sobi), avardada vaatevälja (puudub piirav raam) või tegeleda mugavalt hobidega. Kui sinu jaoks on raske meeles pidada kõiki pikema kandmisajaga kontaktläätsede hooldusjuhiseid, võid valida ühepäevased kontaktläätsed. Tänu tootjate laiale valikule, leiad spetsialisti abiga kindlasti just sinule sobivad kontaktläätsed!