Ühepäevased või kuuajalised. Kumb on sobiv just sulle?

Tänapäeval kannab üha rohkem inimesi nägemise korrigeerimiseks nii kontaktläätsi kui ka prille (muidugi erinevatel aegadel). Kes vähegi läätsedest huvitatud on, teab, et neid on väga palju erinevaid. Kuidas üldse teada saada, milline läätsetüüp on sinu silmadele parim?

Ühepäevased ja kuuajalised kontaktläätsed on kaks kõige populaarsemat pehmete läätsede tüüpi. Siin postituses käsitleme ühepäevaste ja 1-kuuliste kontaktläätsede erinevusest, arutame nende eeliseid ja puudusi ning aitame sul uurida, milline läätsetüüp on sinu jaoks parem valik.

Mis vahe on ühepäevastel ja kuuajalistel kontaktläätsedel?

Peamised erinevused ühepäevastel ja kuuajalistel läätsedel on see, mitu päeva võib läätse kanda ja millist hooldust see vajab.

Nagu nimigi ütleb, kantakse ühepäevaseid läätsi terve päeva, nii et te ei pea neid hoiustama ega lahusega puhastama (sest viskate need ära alles päeva lõpus). Seevastu kuuajalisi kantakse korduvalt ning need eemaldatakse ja puhastatakse igal õhtul kuni kuu aega enne asendamist. Sul on vaja läätsehooldusvedelikku nii läätsede puhastamiseks kui ka säilitamiseks, samuti läätsekonteinerit, et hoida neid kaitstuna üleöö (või alati, kui te neid ei kanna).

Et aidata sul kindlaks teha, milline kontaktläätsede tüüp on sinu jaoks parem valik, käsitleme üksikasjalikumalt ühepäevaste kontaktläätsede ja kuuajaliste kontaktläätsede erinevusi ning nende kandmise kestust.

Ühepäevased läätsed.

Ühepäevased kontaktläätsed loodi mugavuse ja hügieeni tagamiseks: kasutate läätsi ainult üks kord ja siis viskate need minema. Piisavalt lihtne, eks? Pidage meeles, et kui eemaldate need läätsed mingil põhjusel päeva jooksul, peate need asendama uue paariga, olenemata sellest, kui kaua need teie silmas olid.

Põhjus, miks ühepäevaseid läätsi ei tohiks kunagi uuesti kasutada, on nende õhuke, niiske ja mugav disain. Läätse õhuke disain võimaldab sinu silmade loomulikel ladestustel kiiremini ja märgatavamalt koguneda, kui läätsi kasutatakse kauem kui nende soovitatav kandmisaeg. Ühepäevaste läätsede korduvkasutamine võib suurendada ka sinu bakteritega kokkupuutumise ohtu, suurendades silmainfektsiooni tõenäosust.

Kuuajalised läätsed.

Tavaliselt võite kuuajalisi kontaktläätsi päevasel ajal kanda kuni 30 päeva (sellest ka nimi), kuid pärast seda on hädavajalik läätsed minema visata ja asendada uue paariga. Kuna neid läätsi ei vahetata iga päev, pead neid kandmise vahel hoidma värskes lahuses, et hoida need puhtad ja mikroobideta.

1-kuused läätsed on paksemad kui ühepäevased läätsed, mis võimaldab neil kauem vastu pidada, kuid muudab need vähem mugavaks. See vastupidavus võimaldab neid kasutada mitu päeva, kuid tähendab ka seda, et mõned inimesed on nende paksuse või silmadesse kogunenud looduslike sademete tõttu paremini teadlikud läätsede tundest.

Isegi kui teatud kuuajalised kontaktläätsed reklaamivad, et neid saab kanda üleöö, mitu päeva või isegi kord nädalas või kuus välja vahetada, ei ole hea mõte magada kontaktläätsedega ilma enne silmaarsti või optometristiga konsulteerimata.

Mitu tundi võib kanda ühekuiseid vs ühepäevaseid kontaktläätsi?

Enamikku pehmeid ühekordselt kasutatavaid kontaktläätsi saab kanda korraga 12–16 tundi, kuid konsulteeri selles küsimuses esmalt oma optometristiga. Soovitatavate kandmistundide arv võib erineda olenevalt läätsest, tootjast ja teie silmade seisundist.

Pea meeles – alati on parem läätsed enne magamaminekut eemaldada, et anda silmadele võimalus puhata ja vältida nakatumist.

Tegurid, mida tuleb ühepäevaste ja ühekuiste kontaktläätsede vahel valimisel arvestada.

Ühepäevased ja ühekuised kontaktläätsed on mugavad erinevatel viisidel ja erinevate elustiilide jaoks. Siin on, mida peaksite enne valiku tegemist kaaluma.

Sinu retsept ja silmahaigused.

Sinu nägemisteravus ja murdumisvead (nagu lühinägelikkus, kaugnägelikkus ja astigmatism) aitavad otsustada, kas sulle sobivad kõige paremini päeva- või kuuläätsed. Päevased läätsed on hea mõte enamiku nägemise korrigeerimise liikide jaoks, kuid kui sinu retsept on keeruline, ei pruugi see ühepäevaste kontaktläätsede jaoks saadaval olla – ja sinu optometrist võib soovitada selle asemel ühekuulisi läätsi.

Alati ei pruugi kontaktläätsed sobida iga retseptiga – mõnikord on prillid siiski parim valik.

Mugavus.

Kas ühepäevased või ühekuised kontaktläätsed on mugavamad? Tänu tehnoloogiale on mõlemad teie silmadele üsna mugavad, kuid ühepäevastel on väike eelis. Enamik kaasaegseid kontaktläätsi koosnevad hüdrogeelist või silikoonhüdrogeelist, mis mõlemad võimaldavad hapnikul jõuda sarvkestani ja hoiavad silmad seeläbi värskena.

Teisisõnu, pärast läätsede kandmisega kohanemist peaks enamik kontaktläätsi sinu silmadele hästi sobima. Kuid see ei tähenda, et ebamugavust ei saaks tekkida eriti pika päeva lõpuks. Siin võivad leevendust pakkuda niisutavad silmatilgad.

Maksumus.

Kontaktläätsede maksumus võib olenevalt läätsetüübist oluliselt erineda, kuid ühepäevased algavad umbes 1 eurost päevas, samas kui ühekuised võivad keskmiselt maksta 15–25 eurot kuus.

Elustiil ja hooldusrežiim.

Valides, kas ühepäevased või ühekuised kontaktläätsed on sulle paremad, on hea mõelda ka oma igapäevastele harjumustele.

Oletame, et oled tervisesportlane, sul on kiire ajakava või sa ei soovi kontaktläätsi iga päev kanda – ühepäevased kontaktläätsed võivad olla sobivamad, kuna need nõuavad vähem hooldust. Ühepäevastega ei pea muretsema läätsede puhastamise pärast, sest need visatakse igal õhtul minema ja paned igal hommikul uue läätse.

Kuuajaline lääts võib aga paremini sobida inimestele, kes soovib kanda läätsi iga päev või päevas mõned tunnid, kes ei soovi hoida käepärast suurt hulka kontaktläätsi ja kellel pole probleemiks igapäevane läätsede puhastamine ja hoiustamine.

Kas kuuajalistelt läätsedelt saab minna ühepäevastele läätsedele üle?

Sinu optometristi nõusolekul, jah! Ühekuulistelt kontaktläätsedelt ühepäevastele kontaktläätsedele üleminek võib tunduda pisut keeruline, kuid see pole nii – tegelikult võib see sulle kasulik olla, eriti kui oled sageli liikvel. Pehmete ühepäevaste läätsede silma panemine toimib samamoodi nagu ühekuiste kontaktläätsede panemine ja sama kehtib ka nende eemaldamise kohta.

Sellegipoolest pidage enne mis tahes otsuste tegemist kindlasti nõu oma optometristiga, et teada saada, kas olete ühepäevaste kontaktläätsede jaoks hea kandidaat.

Kokkuvõtteks.

Nii ühekuistel kui ka ühepäevastel kontaktläätsedel on plusse ja miinuseid, kuid nende vahel valimine taandub kolmele peamisele tegurile: retsept, elustiil ja optometristi nõuanded. Selget võitjat pole, on ainult sinu retsepti eripära ja see, mis sulle endale kõige paremini sobib.